Harita Mühendislik Hizmetleri
Jeodezik Uygulamalar

Harita mühendisliği kapsamında verilmekte olan hizmetlerden bir tanesi de jeodezik uygulamalardır. Jeodezik uygulamalar, alanın ölçümü için tercih edilen detaylı hizmetlerden bir tanesidir. Bu ölçüm sayesinde zamana bağlı olarak değişen yerin şekli, yer çekimi ve büyüklüğü ile ilgili bilgi alınabilmektedir. Bu ölçümler, yapının uzun süreli uygun bir zemine sahip olmasını sağladığı için oldukça önemlidir.

Jeodezik uygulamalar ile sağlanan hizmetler çeşitlilik gösterir. Bunların başlıcalarına bakacak olursak; CORS, statik GPS, RTK GPS, Prezisyonlu nivelman uygulamaları ve Geoit model hazırlanması olarak sayılabilir.

Belirtilen bu hizmetler ile harita mühendisleri alan taramasını başarılı bir şekilde tamamlayabilmekte aynı zamanda da inşaat için tercih edilecek olan arazinin uygunluğunu ölçebilmektedir.

Jeodezik Uygulamalar Nelerdir?

Daha önce de belirtildiği üzere jeodezik uygulamaların kapsamı oldukça fazladır. Örnek vermek gerekirse; prezisyonlu nivelman uygulama hizmetlerinde arazideki yükseklik farkları tespit edilebilmekte ve özellikle de birinci derecede olan arazilerin sınıflandırılması sağlanmaktadır. CORS uygulamalarında ise mesafeye bağlı olarak açıdan hata gösteren arazilerde projenin hatasız ilerlemesine yardımcı olan bir tür ölçüm hizmetidir.

Geoit modellemeler ise ölçülecek olan alanın matematiksel olarak modelinin oluşturulmasına yardımcı olmakta ve bu sayede de haritanın çıkarılmasını daha kolay hale getirilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse; jeodezik olarak yapılan uygulamaların harita çıkarmada pek çok avantajı bulunmaktadır.

DEAK Mühendislik, ekibindeki uzman harita mühendisleri ile birlikte yapıya uygunluk gösterecek haritaların çıkartılması, jeodezik uygulamalar ile ölçümlerin yapılması ve daha pek çok alanda hizmet sunmaktadır. Uzun yıllardır aktif bir şekilde faaliyet gösteren DEAK Mühendislik ekibimizden hizmet almak istiyorsanız, tek yapmanız gereken adım firmamızın web sitesindeki iletişim yöntemlerini kullanarak bizlere ulaşmak olacaktır. Ekibimiz, ön görüşmenin ardından harita ve ölçümleme hizmetlerine başlayacaktır.