Harita Mühendislik Hizmetleri
Sayısal Halihazır Harita Üretimi

Close up shot of a desk full of architectural plans, while architect engineer drawing on the documents building plans at workplace, constructing new house project.

Sayısal halihazır harita üretimi, klasik harita üretiminden çok daha kapsamlı ve işlevsel olmasıyla ön plana çıkan bir harita mühendislik hizmetidir. Bu hizmet sayesinde haritası çıkartılacak olan arazinin en iyi şekilde analiz edilmesi sağlanabilmektedir.

Sayısal haritalar tamamen dijital olarak hazırlanmakta ve bu nedenle hata içermemektedir. Hatasız ve daha kapsamlı olması nedeniyle ön plana çıkan sayısal halihazır haritalar, uzun zamandır sektörde hizmet veren DEAK Mühendislik firmamızın uzman ekibi tarafından hazırlanabilmektedir. Eğer siz de sahip olduğunuz arsa ve arazilerin detaylı şekilde analiz edilip haritaya dönüştürülmesini istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz.

Sayısal Halihazır Haritanın Avantajları Nelerdir?

Sayısal halihazır haritalar, klasik haritalara kıyasla pek çok açıdan avantajlıdır. Zira daha önce de söz edildiği gibi klasik haritalarda teknolojik aygıtlar kullanılmadığı için hata payı oldukça yüksektir ve bu klasik haritalar analiz içermemektedir. Sayısal halihazır haritalarda gerekli tüm analizler yapılmakta ve çizimler dijital ortamda gerçekleşmektedir. Bu sayede harita daha sonra istenildiği zaman kolayca güncellenebilir.

Özel amaçlar için yapılan sayısal halihazır haritalar, hata içermedikleri için daha sonra özel ya da devlet kurumlarında kullanıma uygundur. Yani, elde edilen bu harita daha sonra inşaat projelerinde de gerekli belgelerin alınabilmesi için kullanılabilmekte ve bireyleri büyük masraflardan kurtarmaktadır.

Sayısal harita kullanmanın bir diğer avantajı ise ölçülen arazinin tüm detaylarını göstermesidir. Arazide bulunan evler, çitler, yollar, parklar, dere, göl, direk, tel örgü ve bu gibi tüm arazi kapsamları üretilen haritada yerini almaktadır. Bu harita yapıldıktan sonra arazi üzerinde herhangi bir değişiklik yapılması durumunda ise harita kısa bir süre içerisinde uzman harita mühendisleri tarafından güncellenmektedir. Böylelikle arazi değişimleri, haritaya eklenerek haritanın yeniden kullanılabilmesi sağlanmaktadır.