Gayrimenkul ve Ticaret Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gayrimenkul alım ve satım işlemleri tüm dünya ülkelerinde emlak sektörü için en çok tercih edilen uygulamaların başında gelmektedir. Zaman zaman kişiler kendi çabaları ile bazı yatırımların önünü açsa da bilmeden de olsa yapılan yanlış gayrimenkul ve ticaret işlemleri kişilere ciddi anlamda maddi külfet doğurur.

Özellikle de ani bir şekilde düşünülmeden yapılan yatırımlar geçen zamanla birlikte kişilere istenilen maddi kazancı sağlamaz. Bu durumu engellemek için yapılacak olan tek işlem, emlak danışmanlarından yardım almak ya da bu alanda kendisini kanıtlamış ve adından güvenle söz ettiren gayrimenkul şirketlerine danışmak olacaktır.  Danışılan şirketler ya da gayrimenkul uzmanları, yaptığı çalışmalar sonrasında ise gayrimenkul işlemi yapmak isteyen kişilere en doğru yatırım şeklini belirleyecektir.

Gayrimenkul İçin Fizibilite ve Araştırma Yapmak Gerekli midir?

Yapılan tüm fizibilite ve araştırma raporları, bilirkişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Çünkü yapılan tüm bu araştırmalar sonucunda gayrimenkulün alış ve atış değeri olması gerektiği gibi belirlenir ve imar durumu bir rapor üzerinde toplanır. Kısaca yapılan fizibilite işlemi sayesinde, taşınmaz mala ait olan tüm bilgiler veriler halinde mal sahibine ya da inşaatı yapacak olan şirkete sunulur.

Aynı zamanda yapılacak olan bu rapor sayesinde sahip olduğunuz gayrimenkulün güncel değeri, süreç içerisindeki periyotlarla maddi anlamda sergilenecek olan değişim grafiği ve imar planı belirlenir. Fizibilite raporu için gerekli olan aşamalar ise şu şekildedir;

  • Gayrimenkulün bulunduğu bölgenin genel dokusu,
  • Gayrimenkule yapılacak olan yatırımın bu bölgeye olan etkileri,
  • Yapılacak olan projenin verimli bir şekilde yürütülmesi,
  • İmar projesine göre yapılacak olan işlemin maliyet analizi,
  • Yapılacak olan yatırım sonucunda oluşan maddi değer ve bu maddi kazancın yatırım değeri.

Yatırım Analizi Nasıl Uygulanır?

Yatırım analizi esnasında, yatırım yapılacak olan gayrimenkulün geçmiş değeri, piyasanın genel değeri ve yatırımın nelerden etkilendiği masaya yatırılır ve tek bir rapor halinde ilgili kişi ya da mercilere sunulur. Fakat bu işlemi, gayrimenkul alanında kendisini kanıtlamış ve piyasada adından güvenle söz ettiren firmalara yaptırmanız gerekiyor. Aksi takdirde sahip olmak istediğiniz gayrimenkulün değerini olması gerektiği gibi tespit edemezsiniz.

Etiketler
#gayirmenkul

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Benzer Yazılar